[Syndy ze Srbeckých luhů]

Podzimní zkoušky MSKAO

15.10.2011 17:23

O druhé srpnové sobotě jsme vyrazili obohatit koronu na klubových podzimních zkouškách, které se pořádaly v MS Telnice. Byla to naše první a určitě ne poslední lovecká akce, na které jsme se objevili. Vyhlídky na pěkné sobotní počasí byly tatam, na druhou stranu pro výkon psí práce v poli bylo takřka ideální. A tak, posilnění horkých čajem a podvlíkačkami, jsme se před sedmou ranní vydali směr Telnice.

Po motanicích v malé vesničce o třech ulicích jsme konečně dorazili do myslivecké chaty, kde se vyřizovala poslední administrativní práce a už už se schylovalo k nástupu. Ke zkouškám nastoupilo deset psů, z toho osm pejsků bylo z řad anglických ohařů (1x AS, 3x GS, 1x IS, 3x POI). Tento počet se rozpadl na dvě skupinky po pěti psech. My jsme se přidali ke skupině, která měla svou zkušební honitbu v pěším dosahu od chaty. 

Zkoušky se zahajovaly společným honem, takže skupina se opět rozpadla na dvě skupinky po dvou a třech psech. Vůdci vypustili své psy a ti měli prokázat svou vlohu pro vystavení zvěře a následné postupování. Po vyražení zvěře se vůdce jal chopit pušky a pokoušel se zvěř zasáhnout, nato poslal psa zvěř dohledat a následně donést. Tak se ani v jedné skupince nestalo a tak se dohledávka musela prokázat jinak.                       

Po společném honu se přešlo na individuální hledání, kde pes měl prokázat systém hledání, rozsah, rychlost hledání, vystavení zvěře a klidy.  

Dále následovalo přinášení zvěře. Při této disciplíně se jednomu ze zkoušených (NKO) nezadařilo a zkoušky nedokončil. 

Předposlední etapa zkoušek byly vlečky - přinášení pernaté a srstnaté zvěře. I u této disciplíny pro jednoho ze zbývajících čtyřech pejsků zkoušky skončily. Pernatou dohledal, ale kousek dál od ní začal vystavovat párek bažantů a jeho pevné vystavení nedalo jinak. 

Završující disciplína podzimních zkoušek obsahovala další přinášení a to kachnu z hluboké vody. I přes špatný vstup do rybníka se všichni zbylí odhodlali pro kačenu doplavat a přinést jí. Tímto byly zkoušky u konce, z naší skupiny je dokončili tři psi, z druhé skupiny všech pět. Dohromady tedy osm psů a všichni v první ceně. První byl pointer Ir z Oklikova, druhá irčanka Dolly z Křenovic, třetí opět pointer Aramis z Vinných tratí. 

Po ochutnání dobrého guláše jsme ještě se Zuzkou Nedavaškovou a její Sunny šli vyběhat i našeho Eddieho, který v poli předvedl pěkné systematické hledání, které Zuzka pochválila a naoplátku byl mnou Toník přemlovouván k přihlášení nedělního field trialu. Po pár hodinách cukání a hraní Dáši nakonec podlehl, ale s ranním vstáváním přišla i nevolnost. Byla jím svedená na ten výborný guláš... Já si však myslím něco jiného. ;-) Přesto doufám, že se podobné akce budeme v budoucnu účastnit i s Eddiem. 

Ostaní fotografie najdete   ZDE  .

Kontakt

Antonín Halla / Kateřina Franková

gilmour@setters.cz

Brno

Vyhledávání

Aktualizace 

4. srpna 2014

 

Optimalizováno pro prohlížeč Chrome

2009-2014 Katka Franková

2009 - 2012 Všechna práva vyhrazena

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode