[Syndy ze Srbeckých luhů]

Jarní svod

17.04.2010 17:41

 

 

Dne 17.4. 2010 OMS Břeclav pořádalo Jarní svod loveckých psů. Jelikož nám svod v Brně unikl, rozhodli jsme se jet s Eďourem na tuto akci. Pořádala se spolu s výstavkou loveckých trofejí v obci Velké Němčice.

Hned na začátku Vám prozradím, že celá akce pro nás vyzněla velmi, ale velmi záporně.

Nejprve jsme celkem dlouho hledali onen kulturní dům, v jehož blízkosti se svod pořádal. V celé obci nebyl ani jediný ukazatel, jediná šipka. Cestou u nás zastavovala auta a lidé se nás ptali, jestli nevíme, kde je kulturák. Mohli jsme jen odpovědět, že ho taky hledáme. Celý svod se pořádal v zadní uličce za kulturákem, o čemž nikde nebyla ani zmínka, narazili jsme na to náhodou.

Když jsme se konečně dostali na místo pořádání, potkali jsme se s paní Katkou Hulíkovou, která zde byla na návštěvě a při té příležitosti šla na svod se svou Růženkou. Další dva setři, které jsme viděli, byli Eddieho sourozenec z vrhu (Sam) a roztomilá malá slečna Daisy  (Foxy Červený vítr). Tím jsme bohužel vyčerpali ony milé události. 

Kdo by čekal na jarním svodu loveckých psů kruh pro předvedení, nebo alespoň nějaké místečko, byl zklamán. A to nejen on, ale vlastně všichni, kdo čekali za svoje nemalé peníze alespoň nějakou organizaci nebo snahu. Ale u toho by musel někdo přemýšlet. A to bolí, že. Celé posuzování se odehrávalo následovně: Pan rozhodčí (Jiří Rábl) stál u stolečku svých pomocníků a zapisovatelů. Na celé posouzení měl prostor cca 1x2m. Pořadatelé se ani nenamáhali vyčlenit prostor pro posouzení (stačilo natáhnout pásku), takže vznikl tzv."davový efekt" a lidé se tlačili dopředu co to šlo. Co se týče organizace, byla na bodu nula. Kdosi na začátku vykřikoval, ať si lidé někam stoupnou a ke stolečku s posouzením chodí postupně, že přeci nebudou nikoho vyvolávat, nebo stanovovat nějaké pořadí. Ani skupiny, ani plenema nebyla nijak oddělená, takže se většina účastníků nahrnula do davu, který končil těsně před panem rozhodčím. Celá situace je nejlépe patrná z přiložených fotografií. Aby toho nebylo málo, okolo pana rozhodčího se nakupili pozorovatelé a dopředu si posedaly malé děti a tím byl rozhodčí utlačován ze všech stran. Děs a hrůza.

Rozčílili mě i dvě háravé feny, které byly v onom chumlu lidí před námi. Všichni psi okolo se mohli z nich zbláznit. Jedna z nich dokonce špinila po zemi a pak se uprostřed toho davu vymočila, takže kdo ze psů mohl, ten se snažil to vylízávat. Chápu, že háravé feny vyloučeny nejsou ani nemohou, ale hodila by se ohleduplnost majitelů a jít s nimi buď úplně první (každý ho rád pustí, že) a nebo úplně naposled. Děs a hrůza.

V této "frontě" jsme čekali dvě hodinky než jsme přišli na řadu (šli jsme přibližně ve 2/3 účástníků). U stolečku poradců zjistili, že nemají mojí přihlášku, kterou jsem doporučeně posílal na OMS 3týdny předem. Takže mi vyplnili novou kartu, kterou vypsali špatně. Pan rozhodčí taky na nějaké posouzení moc nedal, "kohoutkovou" výšku změřil letmým přiložením měřítka k hřbetu. Proto naměřil 65cm. Dal jsem Eddieho před ním do postoje (což někdo z davu přihlížejích ocenil slovy: "Koněčně to někdo udělal, takhle by to mělo vypadat"). Zapisovatelka si posunula kopii karty pod kopírákem, takže všechna kolečka jsou na kopii jinde a tvoří opravdu "zajímavé" hodnocení (zbarvení-nestandardní;srst-podprůměrná;oko-dravčí) což jsme samozřejmě neměli. Když jsem chtěl za svých 400,- opravu této vady, paní zapisovatelka se velmi rozčilovala, proč si vlastně stěžuji a co bych jako chtěl a co oni s tím mají teď dělat. Nakonec to přepsala propiskou. To jsem si taky mohl udělat sám. Děs a hrůza.

Po celé této anabázi jsem se těšil na pořádný myslivecký gulášek, který bych na takovéto akci (zahajovací den výstavy trofejí + svod) čekal. Bohužel. Občerstvení bylo nápadité, klobása. Škoda, zahozená příležitost se trochu vytáhnout.

Počasí úžasně vyšlo a pořadatelé tak měli úžasnou možnost, upořádat krásnou myslivecko-kynologickou akci, ale co tou příležitostí provedli, to se nedá ani popsat. Tento zážitek nás na dlouhou dobu odradil od účasti na svodech pořádaných OMS.

 

Eddieho hodnocení: 

typ typický
zbarvení jednobarevný
síla kostry silná
chrup úplný
skus nůžkový
kvalita srsti standardní
povaha klidná
výška 65cm
barva oka tmavá
ucho normální
čenich normální

 PS. Hodnocení: Povaha-klidná, je při nejmenším úsměvné. Eďour se mohl v davu zbláznit, doslova šílel, ale jakmile šel do postoje, tak strnule stál a rozhodčí na to: "Povaha... Noo, klidná. teď v klidu je." :-D

Kontakt

Antonín Halla / Kateřina Franková

gilmour@setters.cz

Brno

Vyhledávání

Aktualizace 

4. srpna 2014

 

Optimalizováno pro prohlížeč Chrome

2009-2014 Katka Franková

2009 - 2012 Všechna práva vyhrazena

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode