[Syndy ze Srbeckých luhů]

A je to tady... ZKOUŠKY VLOH

15.05.2012 23:43

Téměř dva měsíce dopředu jsme měli přihlášené Zkoušky vloh. Ano, konečně jsme se odhodlali a zkusili štěstí na poli zkouškovém.

13.května 2012 jsme se zúčastnili Zkoušek vloh se zadáváním titulu CACT pořádaných OMS Brno-venkov, konaných v Těšanech.

Celkem se na zkouškách objevilo 23 psů a fen, z anglických ohařů ještě gordonsetr Zir z Holubické stráně, který byl shodou okolností v naší skupině, dokonce hned před námi. Vylosovali jsme si číslo losu "20", což znamenalo 4. místo ve třetí skupině. Běhy v honitbě probíhaly celkem rychle, avšak z důvodu absence zvěře v původní lokalitě téměř všichni psi museli absovovat běhů více. Svoje vystoupení začal přestě tak, jak FT - plnou parou do strany a tak daleko jak jen to jde - prostě jak se na správného anglického ohaře sluší a patří. Postupně se dostal k horizontu, kde byla krytina více proschlá a tak tam byla zvěř více cítit, proto projevil jen malý zájem se ihned otáčet a vracet tam, kde zvěř prostě není. Rozhodčí to ocenili sníženou známkou z poslušnosti - za 3. Nakonec to byla jediná zaviněná bodová srážka... Ještě v tomto prvním běhu se Eddiemu podařilo vystavit, bohužel bez zvěře; ale vystavení to bylo velmi efektní - přesně na horizontu, ze psa byl vidět jen strnulý obrys... :-) Rozhodčí si tento "záběr" chválil...

Náš druhý běh započal trochou zmatků, kdy jsem byl poslán směrem šikmo po větru přímo k potoku. Eddie si samozřejmě sám směr větru našel a hledal zvěř, ale potom uviděl, že se od něj vzdaluji - rozhodčí mě usměrňovali směrem od něj - tak se mi snažil přiblížit - po větru naznačil a poté bohužel vyrazil bažanta. Naštěstí jsem potom konečně mohl začít postupovat přesně proti větru a i přes vysokou pšenici (místy byla i 15 cm nad pas!) se podařilo znovu vystavit - opět bohužel jen místo bez zvěře, dokonce jsem našel vyležený zaječí pelech. A tak jsme pokračovali do proázání zvěře, po chvíli hledání Eddie navětřil pach pernaté ve vysoké pšenici, zvěř nádherně dopracoval, vystavil i postoupil. Bez hnutí počkal až k němu dorazím a pak na můj povel jedním krokem vpřed vyrazil z pole pár kachen. Po jejich vzletu zůstal přikovaný k zemi. Poté v klidu u mojí nohy odešel k rozhodčím, kde jsme si vyslechli výsledek naší zkoušky - samé čtyřky, jedna trojka z poslušnosti (úvodní hledání) a také trojka z klidu před srstnatou, protože jsme na žádnou nenarazili - což je paradoxně škoda, protože před zkouškami bych řekl, že klid před srstnantou má Eddie ještě lepší než před pernatou. Každopádně, zkoušky vloh pro nás dopadli výborně, celkem jsme obdrželi 220 bodů, byli jsme nejlepší (a také jediní) z irských setrů na zkouškách. Titul CACT se bohužel zadal jen celkovému vítězi zkoušek, kterým se stal 15ti měsíční gordonsetr Zir z Holubické stráně.

Závěr v jedné větě? Limitní známky do chovu splněny! :-)

 

Ač jsme se s Eddiem potkali jako naprostí kynologičtí začátečníci a "lovečinou" nebo výcvikem nedotčení, podařilo se nám se na zkoušky sami připravit a sami je úspěšně absolvovat. To, že jsem svého psa cvičil i vedl já sám, je pro mě obrovské zadostiučinění a opravdu skvělý pocit, který nic nenahradí. Obrovský dík patří hlavně Eddiemu... Díky brachu! ;-)

 

 

 

Kontakt

Antonín Halla / Kateřina Franková

gilmour@setters.cz

Brno

Vyhledávání

Aktualizace 

4. srpna 2014

 

Optimalizováno pro prohlížeč Chrome

2009-2014 Katka Franková

2009 - 2012 Všechna práva vyhrazena

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode